Czy emeryt lub rencista może przekazać 1% podatku lub skorzystać z ulg?

Wszyscy pobierający emerytury lub renty w świetle prawa są takimi samymi podatnikami jak osoby zatrudnione w firmach, przedsiębiorstwach. Są zatem płatnikiem podatku dochodowego, a co za tym idzie mają prawo do przekazania 1% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką chcą wspomóc.

Emeryci i renciści nie uzyskujących żadnych przychodów poza otrzymywaną emeryturą/rentą nie mają obowiązku składania zeznania podatkowego. W ich przypadku dla Urzędu Skarbowego wystarczy PIT/40A wystawiany przez organ rentowy. Emeryt/rencista nie ma obowiązku składania PIT, jednakże ma do tego prawo jak każdy inny podatnik.

Samodzielne rozliczenie z PIT jest korzystne dla rencisty/emeryta, gdy:

  • pragnie przekazać 1% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego, którą pragnie wesprzeć,
  • ma zamiar skorzystać z ulgi podatkowej np. (ulga rehabilitacyjna, ulga internetowa, ulga mieszkaniowa).

Jak emeryt/rencista może przekazać 1% podatku?

Każdy emeryt i rencista ma prawo samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe w Urzędzie Skarbowym. W tym celu do dnia 30 kwietnia 2014 roku musi wypełnić formularz PIT-37. Najbardziej istotne pola w tym druku dotyczą podania numeru KRS Organizacji Pożytku Publicznego na jaką pragniemy przekazać 1% podatku. Warto sprawdzić kilkukrotnie czy wpisane przez nas informacje są bezbłędne, ponieważ w przeciwnym wypadku nasz 1% podatku nie zostanie przekazany.

Program do PIT dla emerytów i rencistów

Przygotowaliśmy dla emerytów i rencistów darmowy program do PIT. Za jego pomocą rozliczyć mogą się emeryci i renciści, którzy otrzymali PIT-40A lub PIT-40A oraz PIT-11 i chcą skorzystać z prawa do przekazania 1 procentu podatku lub do odliczenia ulg podatkowych. Jeśli chcesz pobrać program do PIT lub wypełnić i wysłać PIT przez internet kliknij poniżej.

Program PIT-37 dla rencistów PIT przez internet

Za pomocą naszego programu do PIT mogą się rozliczyć wszyscy podatnicy. Nasz program obsługuje bowiem wszystkie druki PIT oraz załączniki za 2014 rok.

Pin It