Czy warto być vatowcem? Zalety i wady

Osoba zakładająca własną działalność staje przed różnymi dylematami. Jednym z nich jest ten dotyczący podatku VAT – przedsiębiorca musi dokonać wyboru czy zostaje (czy też nie) płatnikiem VAT. Warto przyjrzeć się zagadnieniu opłacalności tego podatku.

Zwolnienie z VAT i obowiązek zapłaty

Podatnik może być zwolniony z VAT. Może mieć to miejsce, gdy wykonuje on czynności objęte podatkiem, jednak ze względu na relatywnie niską wartość sprzedaży, nie musi on odprowadzać podatku od towarów i usług. Drugim wypadkiem jest wykonywanie czynności zwolnionych od tej należności. Istnieją również sytuacje, które wymagają od podatnika odprowadzanie podatku VAT – ma to miejsce wtedy, gdy nie mogą oni korzystać ze zwolnienia lub też sprzedaż towarów i usług objętych podatkiem przekroczy wartość 150 000 zł.

Atuty VAT

Atut bycia vatowcemJeżeli zastanawiamy się nad zostaniem płatnikiem VAT, to przede wszystkim musimy przeanalizować opłacalność takiego rozwiązania. Największym atutem tego podatku jest to, że w relacjach biznesowych jest niemal niezbędne aby zdecydować się na to rozwiązanie. Jest tak, gdyż płatnikiem VAT należy być, jeżeli… nasi klienci są także objęci takim podatkiem. Umożliwia to kontrahentom dokonanie odliczeń tego podatku. W przypadkach, w których nie jesteśmy w stanie wystawić faktury VAT, bardzo często nie jesteśmy odpowiednim partnerem do rozmów. Choć cena naszego produktu lub usługi będzie bardziej atrakcyjna niż u konkurencji, to kontrahent i tak może zdecydować się na zakup, który będzie mógł sobie odliczyć od podatku.

 

Zalety zwolnienia z VAT

Zalety zwolnienia z VATBycie płatnikiem VAT to jednak w wielu przypadkach duża uciążliwość. Wymaga to bowiem prowadzenia skomplikowanych ewidencji podatkowych. Dodatkowym problemem jest to, że w wielu sytuacjach trudno sobie wyobrazić bycie VAT-owcem bez bardzo dobrego obycia w przepisach dotyczących tego podatku oraz pozostawiania na bieżąco ze wszelkimi zmianami.

VAT ma swoje lepsze i gorsze strony. Zdecydowanie warto zdecydować się na taką formę rozliczenia w przypadku gdy naszymi klientami są przede wszystkim firmy – i to będące płatnikami tego podatku. Jeżeli natomiast skupiamy się na relacjach z osobami fizycznymi, to korzystanie ze zwolnienia będzie najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem.

Pin It