Ile zarabia kierownik? Zarobki w IT najwyższe

Świat jest tak skonstruowany, że od zawsze istnieją rządzący i rządzeni. Podobnie jest na rynku pracy – składa się on z kierowników oraz pracowników niższego stopnia. Brak tu miejsca na polityczne i społeczne dywagacje dotyczące tego problemu. Warto jednak, dla samej tylko świadomości, zapoznać się z wynikami ostatnich badań dotyczących zarobków na stanowiskach kierowniczych.

Znacząco powyżej średniej

Średnie wynagrodzenie w Polsce wynosi ok. 3,8 tys zł brutto. Jest to samo w sobie dość zaskakujące, ponieważ dla ogromnej ilości Polaków dochody takiego kalibru pozostają w strefie nieosiągalnych marzeń. Natomiast zgodnie z opublikowanym niedawno raportem Sedlak & Sedlak, przeciętne wynagrodzenie kierownika wynosi 6 000 zł brutto.

Kierownicy zarabiają więcej

Bardziej szczegółowo analizując otrzymane wyniki, można zauważyć, że ludzie piastujący stanowiska kierownicze osiągają wyjątkowo wysokie wynagrodzenie. Jedna czwarta kierowników zarabia poniżej 3 900 zł, natomiast aż jedna czwarta zarabia powyżej 9 300 zł. Otrzymywane wynagrodzenie zależy od tego, jak wielkim zespołem zarządzają kierownicy. Osoby zarządzające małymi zespołami uzyskują ok. 8 proc. mniejsze zarobki niż kierownicy większych grup pracowniczych.

Branża ma znaczenie

Co istotne, wynagrodzenie na stanowiskach kierowniczych waha się zależnie od branży. Kierownik działu IT z przeciętnym wynagrodzeniem rzędu 9 000 zł jest na pierwszym miejscu. Najniższe wynagrodzenia uzyskuje się w działach projektowych lub jakości (ok. 6 000 zł).

Jak widać zdecydowanie warto mierzyć wysoko i dbać o swoją karierę. Jednocześnie trzeba zastanowić się, czy wolimy zarabiać mniej – przy dużo mniejszej odpowiedzialności, czy też odpowiadać za całą grupę pracowników – uzyskując faktycznie bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. Wybór przecież, przynajmniej teoretycznie, zależy od nas. W praktyce informacje o sporym bezrobociu dość znacząco temperują aspiracje przedstawicieli młodego pokolenia.

Pin It