Jak szybko wypełnić PIT-39?

Dla kogo przeznaczony jest PIT-39?

Deklarację PIT-39 powinny wypełnić wszystkie osoby, które w roku 2013 uzyskały dochody ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych. Podatnik musi wówczas odprowadzić 19% podatku.

jak-przez-internet

Ważne uwagi:

Podatnicy rozliczający się za pomocą druku PIT-39 zawsze muszą rozliczyć się indywidualnie. Nawet jeśli dochody pozyskane ze sprzedaży wspólnego majątku nie mogą oni dokonać rozliczenia wspólnego. W zamian za to małżonkowie wpisują w kwocie dochodów ich połowę.

Dodatkowo każdy podatnik ma prawo do ulgi mieszkaniowej, co oznacza, że można odliczyć od podatku wydatki związane z potrzebami mieszkalnymi.

Wypełniamy PIT-39 -Krok po kroku:

Część A:

Dotyczy ona miejsca i celu składania zeznania, co oznacza, że należy podać pełną nazwę Urzędu. W rubryce 1. wszyscy podatnicy mające miejsce zamieszkania na terytorium Polski  składają zeznanie, natomiast rubrykę numer 2. wypełniają podatnicy nie mający miejsca zamieszkania w Polsce.

Część B:

W tej części należy podać wszystkie niezbędne dane służące do identyfikacji oraz adres zamieszkania. Trzeba będzie więc wpisać w odpowiednich miejscach: nazwisko, imię, datę urodzenia, numer PESEL.

Cześć C:

Podatnicy w tym miejscu informują o wysokości przychodów oraz koszty ich uzyskania.

Kolumna b przeznaczona jest do wykazania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości, bądź praw majątkowych.

W kolumnie C wykazujemy koszty uzyskania naszych przychodów.

Następne kolumny przeznaczone są na nasze wyliczenia, w nich powinien znaleźć się wynik, jaki wyjdzie obliczając ze wzoru: (przychody – z Kolumny b) (koszty zyskania przychodów – z Kolumny c + suma odpisów – z Kolumny d)

Jak najszybciej wypełnić PIT-39?

Od zawsze podatnikom sprawia wiele trudności zeznanie podatkowe. Często popełniają niewielkie błędy, przez co PIT musi zostać wypełniony ponownie. Dlatego też obecne czasy oferują podatnikom elektroniczny sposób na złożenie zeznania podatkowego przez internet, bądź za pomocą programów. Są one niezwykle pomocne, ponieważ podpowiadają jak dokładnie wypełnić PIT, jakiego formularza użyć, a także jakie załączniki będą niezbędne w naszym przypadku. Bezbłędnie wypełniony PIT można następnie wysłać przez internet do Urzędu Skarbowego. Jest to duże ułatwienie dla nas wszystkich, które pomaga także zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Program PIT 39 za 2013 rok

PIT-39 w podatki-24.pl

Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z wypełnieniem swojego formularza zajrzyj także tutaj:

Wszystko o PIT-39

Ulga mieszkaniowa

Formularze/ Druki

Aktywny PIT-39

Program do PIT/ Wypełnij online

 

 

Pin It