Jak wypełnić PIT-28?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą albo uzyskujący zysk z tytułu umów najmu, dzierżawy i pokrewnych mogą rozliczyć się na dwa sposoby. Z jednej strony, jeżeli są oni opodatkowani na zasadach ogólnych według skali podatkowej 18-32 proc, wypełnią PIT-36. Istnieje jednak jeszcze możliwość rozliczenia się poprzez ryczałt ewidencjonowany, czyli PIT-28.

Co to jest ryczałt ewidencjonowany?

Opodatkowanie ryczałtowe w PIT-28 to bardzo ciekawe rozwiązanie dla wielu polskich przedsiębiorców. Zależnie od formy prowadzonej działalności gospodarczej, przypisana jest inna stawka podatkowa. Co więcej stawki te wahają się w granicach 3 do 20 proc., więc w porównaniu do progresywnej skali podatkowej są zdecydowanie bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem. Zabierzmy się teraz za wypełnianie PIT-28.

Jak zacząć?

Poprawne wypełnianie PIT-28 rozpoczyna się w momencie, w którym dokładnie zapoznamy się z formularzem. Dokładne przeczytanie poszczególnych rubryk, skutkuje w tym, że zmniejszamy szansę na wkradnięcie się błędu – a błąd, jak powszechnie wiadomo, może skutkować w konieczności składania korygujących zeznań oraz, w gorszych przypadkach, zapłacenia kar finansowych.

Inny termin złożenia zeznania

Trzeba pamiętać, że na wypełnianie PIT-28 mamy dużo mniej czasu niż w przypadku innych formularz podatkowych. Opisywaną deklaracje musimy złożyć do 31 stycznia 2017 r. Jeżeli mamy tak niewiele czasu na uzupełnienie deklaracji, to bardzo przydatna może okazać się pomoc. Korzystając z pewnego narzędzia możemy zdecydowanie usprawnić cały proces składania deklaracji podatkowej.

Program do PIT-28

Jeżeli chcemy, aby nasze wypełnianie PIT-28 przeszło w sposób szybki i sprawny, warto zastanowić się nad skorzystaniem z programu do PIT. Dzięki niemu otrzymamy pomoc zarówno w samym uzupełnieniu rubryk, dokonaniu niezbędnych obliczeń a także samym złożeniu deklaracji do Urzędu Skarbowego. Program korzysta z systemu e-deklaracje, który gwarantuje podatnikowi bezpieczeństwo i szybkość. Warto z niego skorzystać już teraz.

Pin It