Jak wypełnić PIT-37- Instrukcja

Kto powinien wypełnić PIT-37?

PIT-37 jest przeznaczony dla osób wykonujących pracę oraz zleceniobiorców, a także wszystkich innych osób, za które zaliczki za podatek oblicza i pobiera płatnik. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą nie należą więc do osób, które wypełniają ten formularz.

Zobacz poradnik PIT-37 w pdf

Wypełnianie PIT-37- Krok po kroku:

 Część A i B:

Początkowa część dotyczy informacji o podatniku. W rubryce numer 1 podatnik musi wpisać swój NIP, natomiast rubryka numer 2 jest przeznaczona na numer NIP twojego małżonka, jednak wpisujesz go tylko wtedy, gdy wspólnie rozliczacie się z podatku (jest to możliwe tylko i wyłącznie, kiedy on również podlega pod rozliczanie się za pomocą PIT-37). W następnych rubrykach należy wpisać kolejno: rok za który się rozliczamy, sposób opodatkowania, a ostatnie dotyczą tylko osób, które są rezydentami innego kraju Europejskiego niż Polska, lub są nimi małżonkowie.

Część C:

Dotyczy ona twoich zarobków. Wypełniasz ją jeśli jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a dalsze wersy dotyczą zarobków Twojego małżonka.

 

Część D:

W rubryce 93 należy wpisać kwotę z pozycji 76 PIT-11. W 97 jest miejsce na wynik, który otrzymasz odejmując od liczby, którą wpisałeś w rubryce numer 64, liczbę z pozycji 93. Całość polega na odliczeniu od dochodów wszystkich ulg jakie nam przysługują.

Część E:

Ta część jest przeznaczona na obliczenie wysokości podatku. Jeśli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem w pozycji 105 nie wpisujesz całej kwoty, lecz jej połowę.
Należy także pamiętać, że kwotę, którą wpisujemy należy zaokrąglić do pełnych złotówek. Jeżeli kwota po przecinku jest większa lub równa należy ją zaokrąglić w górę, jeżeli natomiast jest ona mniejsza zaokrąglamy w dół.

Część F: 

Tu znajduje się wszystko co możemy odliczyć od podatku. Są to wszelkie ulgi, takie jak na przykład ulga na dziecko. Należy wypełnić wszystkie rubryki wpisując kwoty, a następnie odjąć od kwoty z rubryki 109, kwotę z rubryk 110 oraz 114. Ostatecznie wychodzi wynik, który jest równy naszemu podatkowi.

Część G:

W rubryce 12o należy wpisać zaokrągloną kwotę do pełnego złotego z rubryki 116. Rubryka 121 oraz 122 jest decydującą kwestią, ponieważ jeżeli kwota z 122 jest równa lub większa nie jesteś nic winien fiskusowi.

Dokładne przepisywanie oraz czytanie poleceń sprawi, że PIT z pewnością zostanie wypełniony prawidłowo, jednak na pewno zdecydowanie ułatwi Twoją pracę Darmowy program do PIT, który jest łatwy w obsłudze, a dodatkowo podatnicy mają możliwość wysłania formularza przez Internet.

 

PIT-37 w podatki-24.pl

Przeczytaj również inne porady dotyczące PIT-37, które z pewnością ułatwią wszystkim podatnikom w wypełnianiu zeznań podatkowych.

PIT-37

Wypełnianie PIT-37- Krok po kroku

Rozliczenie wspólne

Załączniki PIT-37

Ulgi w PIT-37

Druki/ Formularze

Aktywny PIT-37

 

 

Pin It