Jak założyć firmę? Instrukcja- Krok po kroku

Osoby, które mają pomysł na firmę i decydują się otworzyć własną działalność muszą najpierw załatwić kilka niezbędnych spraw, aby firma powstała i mogła świadczyć usługi.

Pobierz szczegółowy poradnik zakładania firmy!

Jak założyć firmę?

Każdy przyszły przedsiębiorca musi najpierw udać się w kilka miejsc:

Krok 1: Wpis do ewidencji:

Przede wszystkim przyszły przedsiębiorca musi w pierwszej kolejności udać się do urzędu miasta, bądź gminy. Nie można wtedy zapomnieć o dowodzie osobistym. W urzędzie należy wziąć i wypełnić wniosek EDG-1. Wtedy też będzie potrzeba sklasyfikowania działalności, co należy zrobić wpisując odpowiedni kod PKD, który można odszukać w Internecie. W tym kroku zmienia się nasz NIP na firmowy, a także  zostanie nam nadany REGON.

Krok 2: Konto w banku i pieczątka:

Kiedy już otrzymamy numer REGON należy udać się do banku w celu założenia formowego konta, co jest niezbędne. Następnie także przyszły płatnik musi wyrobić firmową pieczątkę, na której powinny znajdować się informacje o :

  • pełnej nazwie firmy,
  • nazwisku właściciela,
  • numerze kontaktowym,
  • oraz adresie placówki firmy.

Do tych czynności będzie nam potrzebny dowód osobisty, otrzymany numer REGON, dowód nadania NIP, a także wpis do ewidencji działalności.

Krok 3: Urząd Skarbowy:

Bardzo ważne jest, aby przed uzyskaniem pierwszego dochodu poinformować urząd o decyzji na inną formę opodatkowania. Nie można podczas tej wizyty zapomnieć: dowodu osobistego, numeru REGON, umowy rachunku bankowego, ale także dokumentów, z których wynika, że mamy prawo do korzystania z lokalu lub nieruchomości, w której znajduje się siedziba firmy.

Krok 4: ZUS:

Każdy płatnik musi opłacać składki ZUS. Ty też nim się stajesz, dlatego musisz zgłosić się, aby ZUS otworzył konto, na które będą wpłacane składki za : ubezpieczenie rentowe, emerytalne, wypadkowe, zdrowotne oraz chorobowe.

Krok 5: Sanepid:

Jest to krok tylko dla osób, które podczas pracy będą miały styczność z żywnością, bądź będą prowadziły przykładowo gabinet kosmetyczny. Muszą początkowo zapoznać się ze wszystkimi wymaganiami dotyczącymi lokalu, a następnie zgłosić projekt do Sanepidu. Po przystąpieniu do prac remontowych Sanepid wydaje zatwierdzenie siedzimy. Ważne jest to, żeby wniosek został złożony na 30 dni przed rozpoczęciem działalności.

 

 

Pin It