Jak zaoszczędzić na początku własnej działalności?

Przejście na własną działalność gospodarczą znajduję coraz więcej zwolenników, szczególnie w czasach, w których trudno o dobrą pracę. Trzeba mieć świadomość, że posiadanie firmy wiąże się ze sporymi kosztami, zwłaszcza w późniejszych etapach działalności. Warto jednak wiedzieć, że początki wcale nie muszą być wyjątkowo trudne – młody przedsiębiorca może korzystać z pewnych  ciekawych rozwiązań, które mogą okazać się sporym zastrzykiem finansowym.

AIP

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, jeszcze zanim założymy własną działalność, jest skorzystanie z usług Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Nie jest to założenie firmy w pełnym tego słowa znaczeniu. Umożliwia jednak swoiste przetestowanie naszego pomysłu w dużo łagodniejszych warunkach. Jeżeli uda nam się osiągnąć dobre wyniki w ten sposób, możliwe będzie np. znalezienie inwestora.

Dofinansowania

Warto zastanowić się także nad wszelkiego rodzaju dofinansowaniami czy to z urzędów pracy czy też funduszy unijnych. Zakładając działalność możemy zyskać fundusze rzędu 20 do 40 tys. na zakup sprzętu lub inne wydatki związane z początkami firmy. Trzeba jednak mieć świadomość, że w przypadku zlikwidowania działalności w terminie do 12 miesięcy – będzie trzeba zwrócić otrzymane fundusze. Trzeba przyznać, że taka forma wsparcia finansowego jest bardzo interesującą alternatywą dla pozostawania na etacie. W wielu przypadkach to właśnie ona decyduje o przejściu na swój rachunek.

Samodzielna księgowość

Koszty prowadzenia księgowości nie są zatrważająco wysokie. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością comiesięcznego odprowadzania kwoty rzędu 200 zł. Zwłaszcza w przypadku prowadzenia niewielkich przedsiębiorstw (np. jednoosobowej działalności gospodarczej) warto zastanowić się nad przejściem na samodzielną księgowość. Sytuację taką ułatwić powinien fakt, że prowadzenie ksiąg rozrachunkowych jest dużo łatwiejsze, gdy nie jesteśmy płatnikami VAT lub nie zatrudniamy ludzi – przez co nie musimy prowadzić dodatkowych ewidencji.

Wirtualne biuro

Rozsądnym rozwiązaniem bywa również korzystanie z wirtualnego biura. Takie wyjście idealnie się sprawdza w przypadku osób, które rzadko kiedy potrzebują korzystać z wyposażonej placówki, jednak nie mogą się zdecydować na pracę z domu. Wówczas nie ponosimy dodatkowych kosztów związanych z wynajmem lokalu, natomiast możemy korzystać z użyczanego miejsca wtedy, gdy tego faktycznie potrzebujemy.

 

Prowadzenie działalności, przynajmniej na samym początku, wcale nie musi być tak bardzo kosztowne. Jeżeli skorzystamy z ciekawych narzędzi wspierających młodych przedsiębiorców, to z pewnością zyskamy spory zastrzyk dodatkowych funduszy, które dodatkowo zmotywują nas do działania.

Pin It