Niższy podatek za reklamy na blogu

Istnieje wiele osób, które prowadzą jeden lub więcej blogów internetowych związanych z ich hobby, pracą czy też po prostu życiem. Na wielu stronach tego typu pojawiają się reklamy internetowe, a ich właściciele opłacają podatek w wysokości 18% za przychody z reklam. Istnieje jednak możliwość płacenia niższego, bo jedynie 8,5 procentowego podatku od przychodów związanych z reklamami na własnych blogach.

Niższy podatek za reklamy w internecie- jak to działa?

Możliwość płacenia niższego podatku pojawia się w przypadku zawarcia umowy o dzierżawę powierzchni reklamowej na blogach. Wówczas płacimy podatek na podobnych zasadach jak w przypadku wynajmu mieszkania bądź innej nieruchomości. Podatnik czyli w tym przypadku rozlicza się na podstawie PIT-28.

Jak skorzystać z niższego podatku za reklamy na blogu?

Skorzystać z 8,5% podatku może każdy prowadzący blogi hobbystycznie. Oznacza to, że nie mogą mieć one związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (domena, serwer, opłacenie treści).  Do korzystania z takiej formy opodatkowania nie jest potrzebna własna działalność gospodarcza.

Zalety

Oprócz niższego podatku (8,5% zamiast 18%) sporą zaletą jest możliwość wynajmu powierzchni reklamowej bez prowadzenia działalności gospodarczej.

Wady

Największą wadą jest brak możliwości odliczenia od podatku kosztów uzyskania przychodu czyli w tym wypadku kupna domeny, serwera czy też promocji naszego bloga. Ponadto pamiętać musimy o zgłoszeniu chęci skorzystania z PIT-28, a także comiesięcznym odkładaniu składek na podatek dochodowy.

Pin It