PIT-36

Myślałeś o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej? Z pewnością każdemu przedsiębiorcy, który prowadzi swoją firmę należy się szacunek. Zapewnia on nowe miejsca pracy oraz dba o rozwój gospodarczy kraju. Przedsiębiorcy rozliczają się na zasadach ogólnych z zastosowaniem skali podatkowej 18-32 proc. lub poprzez ryczałt ewidencjonowany. Rozliczający się tą pierwszą metodą wypełniają PIT-36.

Kto wypełnia PIT-36?

Najprościej mówiąc: podatnicy, którzy wypełniają PIT-36 uzyskują wynagrodzenie bez pośrednictwa płatnika. Oznacza to, że muszą oni samodzielnie wyliczyć i odprowadzić odpowiednie składki na poczet podatku. Innymi słowy – PIT-36 przeznaczony jest dla prowadzących własną działalność gospodarczą.

Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że PIT-36 wypełniany jest przez korzystających z kredytu podatkowego lub dla tych, którzy są zobowiązani do dokonywania doliczeń z nim związanych. Pamiętajmy, że działy specjalne produkcji rolnej podlegają opodatkowaniu, przy którym należy złożyć właśnie zeznanie PIT-36.

Poszerzenie katalogu

Jednak to nie wszyscy, którzy rozliczają się poprzez ten formularz. Poprzez PIT-36 rozliczają się także prowadzący najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę i uzyskujący z tego tytułu wynagrodzenie. Jeżeli podatnik pracuje za granicą i uzyskuje dochód za pośrednictwem płatnika, który nie ma obowiązku rozliczania zaliczek na poczet podatku w Polsce, także wypełnia opisywany formularz.

Rozliczanie się z małżonkiem

Jeżeli podatnik wypełniający formularz PIT-36 pragnie rozliczenia z małżonkiem, ustawodawca umożliwił mu taki sposób składania zeznania. W sytuacji, w której jeden ze współmałżonków rozlicza się np. poprzez PIT-37, wspólną deklarację wypełnia się na PIT-36.

Rozlicz przez Internet

Dzięki wprowadzonym przez ostatnie lata udogodnieniom, podatnik nie ma już obowiązku stania w kolejkach do Urzędu Skarbowego, co dawniej było koniecznością. Dzisiaj możesz rozliczyć się ze swojego PIT-36 przez Internet, poświęcając całemu procesowi zaledwie kilka minut. Jeszcze nigdy załatwianie sprawy z urzędem nie było tak proste i sprawne.

Pin It