PIT-36- wypełnianie PIT-36 2014/2015- instrukcja

PIT-36- kto rozlicza za 2014 rok?

Każda osoba, która:

  • uzyskuje przychody z własnej działalności pozarolniczej,
  • dolicza do przychodu zarobki małoletnich,
  • uzyskuje przychody za granicą,
  • rozlicza straty z poprzednich lat.

Jest to więc PIT dla wszystkich osób, które nie spełniają wymagań PIT-37.

PIT przez internet

Jak wypełnić Pit-36 – Krok po kroku:

Zobacz poradnik PIT-36 w pdf

Część A: 

W pierwszej części należy wpisać dane identyfikacyjne nas jako podatnika. Osoby, które rozliczają się z małżonkiem muszą dodatkowo zdecydować które z nich będzie podatnikiem, a które będzie figurować jako małżonek. Wówczas w pozycji 1. należy wpisać NIP podatnika, a w 2. małżonka. Na zielonym tle należy także wpisać rok, za który się rozliczamy. Pozycje 6-8 przeznaczone są do wyboru rozliczenia się.

Część B:

Ta część formularza przeznaczona jest na dane, które umożliwiają naszą identyfikację. Część B1 uzupełniona musi zostać naszymi danymi, natomiast część B2. danymi małżonka, jeśli rozliczenie będzie wspólne.

Część C:

W tej części Urząd jest przez nas informowany o korzystaniu w roku podatkowym ze zwolnienia w podatkach w ramach kredytu podatkowego. Wypełnienie tej części polega na zaznaczaniu odpowiednich „okienek” przez podatnika.

Cześć D:

Czwarta część formularza PIT-36 jest określona jako Dochody i Straty, gdzie dokonywane są wyliczenia, które w dalszej części wykażą czy podatek należy dopłacić, czy też dostaniemy jego zwrot. Tutaj nasz PIT jest wypełniany na podstawie otrzymanych od innych płatników deklaracji oraz jeśli jest prowadzona działalność gospodarczą  z księgi przychodów i rozchodów i księgi rachunkowych.

program PIT

Część E:

Jest to część, w której dokonujemy odliczeń od dochodu. Oprócz składek ZUS, mamy możliwość odliczenia także straty z lat ubiegłych oraz jeśli korzystamy ze zwolnień od podatku dochodowego, prowadząc działalność gospodarczą na obszarze specjalnej strefy ekonomicznej.

Część F:

W tej części natomiast podatnik zajmuje się odliczeniami od dochodu oraz zwolnieniami. Aby skorzystać z takich ulg jak:

musimy wypełnić załączniki PIT/O oraz PIT/D i na ich podstawie wypełniamy Część F.

Część G:

W części G formularza PIT-36 Urząd Skarbowy chce, abyśmy wskazali kwoty ulg inwestycyjnych, a także wydatków, jakie ponieśliśmy i odliczaliśmy wcześniej.

W następnych wersach będziemy potrzebowali wyliczeń, aby wskazać na odpowiednie pozycje 157-158 kwoty wpływające na zwiększenie podstawy opodatkowania, bądź 159-162- kwoty wpływające na zmniejszenie straty z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej.

Część H:

W tym fragmencie druku jest miejsce przeznaczone na obliczenie podatku. Potrzebny będzie wówczas kalkulator, jednak przy pomocy naszego darmowego programu do PIT pójdzie to nam o wiele szybciej i bez zbędnych problemów. Program ten umożliwia szybkie i łatwe rozliczenie podatkowe oraz zawiera wszelkie potrzebne formularze.

 

Część I i J:

W tej części oprócz poprzednich ulg od podatku możemy także skorzystać z odliczenia za składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Tutaj także dokonywane są obliczenia zobowiązania podatkowego.

Część K:

Część K ujawnia czy podatnik będzie musiał dopłacić podatek do Urzędu Skarbowego, czy też dostaniemy jego zwrot. Na druku jest jasno opisane co i jak mamy wpisywać oraz jak wyliczyć dane kwoty i nie powinno to sprawić większych problemów osobom wypełniającym PIT-36.

Część L:

Dotyczy ona zryczałtowania podatku dochodowego, które wypełniają osoby nie mające miejsca zamieszkania w Polski i uzyskują przychody bez pośrednictwa płatników.

Część M, N:

Są to ostatnie części tego formularza i jednocześnie koniec wypełniania oraz obliczeń, które z pewnością sprawiły wielu z nas niejedną trudność. Część M, nazwana jako Odsetki  zostaje wypełniona przez podatników prowadzącymi działalność gospodarczą zaliczyli do kosztów wydatki na nabycie lub wytworzenie składników majątku. Następnie przechodzimy do części N, gdzie należy wykazać zaliczki na podatek, jeśli nas to dotyczy.

To już koniec naszych wyliczeń i długiego procesu wypełniania formularza. Jeśli chcesz jednak Wypełnić PIT w 5 minut skorzystaj z naszego programu, który doskonale poprowadzi Cię przez całą drogę związaną z rozliczeniem podatkowym. Program oprócz wszelkich formularzy i załączników posiada możliwość wysłania ich bezpośrednio do Urzędu skarbowego.

jak-przez-internet

PIT-36 w podatki-24.pl

Z myślą o wszystkich podatnikach rozliczających PIT-36 za 2013 rok przygotowaliśmy cały dział dotyczący tego zeznania podatkowego.

Darmowy program do PIT-36

Instrukcja wypełniania PIT-36

Załączniki w PIT-36

Ulgi i odliczenia w PIT-36

Rozliczanie strat

Druki PIT-36

 

 

 

 

 

Pin It