PIT-39 i ulga mieszkaniowa

Ulga mieszkaniowa- kogo to dotyczy?

Podatnicy, którzy w roku 2013 pozyskali dochody z tytuły sprzedaży nieruchomości ( na przykład lokalu mieszkalnego) lub praw majątkowych (przykładowo: prawo do użytku gruntu) zobowiązani są do złożenia zeznania podatkowego przy pomocy druku PIT-39. Opodatkowanie za taki dochód wynosi 19% i należy je uregulować do 30 kwietnia 2014 roku.

Osoba rozliczająca się poprzez PIT-39 ma prawo do ulgi mieszkaniowej. Są to koszty, które podatnik przeznaczył na własne potrzeby mieszkaniowe. Należy się jednak wcześniej upewnić czy na pewno mamy prawo skorzystać z tej ulgi, ponieważ jeśli okaże się, że nie, będziemy musieli ponownie wypełnić swój PIT, tracąc ponownie czas. Podatnik może odliczyć ulgę mieszkaniową w zeznaniu podatkowym, jeśli kwota dochodu ze sprzedaży nieruchomości lub prawa majątkowego wydatkuje w ciągu dwóch lat.

Jak sprawdzić czy należy nam się ulga i jak wypełnić formularze?

Bardzo pomocne w takich kwestiach są Programy do PIT. Kreator podpowiada z jakiego druku PIT powinniśmy skorzystać oraz dostosowuje odpowiednie załączniki. Wszelkie obliczenia wykonuje automatycznie i sprawdza czy w formularzu nie występują błędy. Jest to więc najlepsza propozycja dla osób, które nie są pewne czy poradzą sobie z zeznaniem podatkowym. Będą one też mogły wypełniony PIT wysłać przez internet, dzięki czemu wszystkie formalności zostaną załatwione w szybkim czasie bez wychodzenia z domu.

Program PIT 39 ze wskazówkami

PIT-39 w podatki-24.pl

Jeśli w dalszym ciągu masz problemy z wypełnieniem swojego formularza zajrzyj także tutaj:

Wszystko o PIT-39

Wypełnij PIT-39

Formularze/ Druki

Aktywny PIT-39

Program do PIT/ Wypełnij online

 

Pin It