PIT/M i dochody małoletnich

Kiedy musimy wypełnić PIT/M?

W przypadku, kiedy podatnicy do swoich dochodów zobowiązani są doliczyć zarobki swoich dzieci muszą dołączyć do swojego zeznania podatkowego załącznik PIT/M, odnoszący się do zarobków małoletnich.

Jak wypełnić załącznik?

Rodzice, którzy muszą dodatkowo wypełnić druk PIT/M rozliczają się wyłącznie za pomocą PIT-36. Nawet jeśli małżonkowie standardowo rozliczają się za pomocą PIT-37, w tym przypadku muszą jednak skorzystać z PIT-36 oraz dołączyć do niego ten załącznik, wliczając w swoje przychody zarobki małoletniego.

Jeżeli zdarzy się, że rodzice nie wypełniają w ogóle żadnego formularza PIT, ponieważ rozliczają się na innych zasadach, jak na przykład:

  • zasadach liniowych
  • lub za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego

zobowiązani są do wypełnienia jednak PIT-36, dołączając do niego załącznik PIT/M, wykazującymi dochody dzieci.

Jak łatwo wypełnić deklarację?

Niektóre z zasad związanych ze składaniem formularzy nie są dokładnie wytłumaczone w broszurach wydawanych przez Urząd Skarbowy, bądź wydają się nie jasne dla podatników. Dlatego też warto skorzystać z darmowego programu do PIT, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały ten proces. Pomaga także ustalić, który druk jest dla nas przeznaczony i jakie załączniki powinny zostać do niego dołączone. Wtedy wszystko staje się już dla nas jasne i wszystkie czynności jesteśmy w stanie wykonać w kilka minut, wraz z dostarczeniem deklaracji do Urzędu Skarbowego przez Internet.

Załączniki w podatki-24.pl

Dla wszystkich podatników, chcących dowiedzieć się więcej o załącznikach do PIT przygotowaliśmy całą listę tematów:

Dla kogo przeznaczony jest PIT-2K?

Zarobki za granicą i PIT/ZG

Zgłoszenie aktualizacyjne- ZAP-3

Zgłoszenie identyfikacyjne- NIP-2

PIT/D- Odliczenia podatkowe

PIT/O- Ulgi podatkowe

PIT/B- Załącznik dla przedsiębiorców

Kredyt podatkowy- PIT/Z

 

 

Pin It