Prezenty komunijne a podatki

W dzisiejszych czasach prezenty komunijne dla dzieci stają się coraz droższe. Dzieci często chcą dostawać urządzenia oparte na nowoczesnej technologii, które kosztują nie mało. Kiedy wartość prezentu przekroczy 4902 złote rodzice zobowiązani są rozliczyć się z tak kosztownej darowizny.

Kiedy nie musimy martwić się o podatek?

Z podatku za prezent komunijny rodzice nie muszą rozliczać się z Fiskusem, jeśli darowizna nie przekroczyła określonej w ustawie sumy. Jeżeli prezent został odebrany od osoby z rodziny, która wchodzi w skład „pierwszej linii” nie musimy również informować Urzędu Skarbowego o danej darowiźnie. Bliskimi osobami z rodziny, od której prezenty nie są opodatkowane to:

  • małżonek,
  • dzieci,
  • wnuki,
  • rodzice,
  • dziadkowie.

Co z prezentami od dalszej rodziny?

To, że prezent nie przekracza swoją wartością 4902 złotych nie oznacza od razu, że nie musimy odprowadzać od niego podatku. Jeśli okaże się, że prezenty od danej osoby, przykładowo cioci w ciągu całego roku łącznie kosztują ponad 4902 złote należy również rozliczyć się z Fiskusem. W przeciwnym razie może to zostać potraktowane jako niewywiązanie się z obowiązku podatnika, który m każda osoba, co zazwyczaj wiąże się z przyznawaną karą ze strony Urzędu Skarbowego. Warto więc rozpatrywać, oblicza i przywiązywać uwagę do prezentów, jakie dostają nasze dzieci, ponieważ może się okazać, że wynikną z nich niemałe problemy.

 

Pin It