Ulgi podatkowe – czy takie popularne?

Często się mówi, że ulgi podatkowe to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ zamiast dawać coś polskiemu podatnikowi – po prostu czegoś nie zabiera. Sprawdźmy, czy faktycznie ulgi podatkowe są w Polsce tak popularne, jakby się mogło wydawać!

Ulga internetowa – najbardziej popularna

Wciąż najchętniej stosowaną ulgą pozostaje ulga w związku z wydatkami poniesionymi na korzystanie z Internetu. W rozliczeniu za 2012 r. skorzystało z niej ok. 4 mln podatników (co stanowi ok. 17 proc. podatników). Średnia kwota odliczenia wyniosła 580 zł. Niestety ulga internetowa powoli wygasa i w rozliczeniu za 2013 r. będą mogły z niej korzystać jedynie osoby które z niej dotychczas nie korzystały lub też korzystały tylko raz. Całkowite wygaszenie tego odliczenia będzie miało miejsce przy rozliczeniu za 2014 r.

Więcej o uldze internetowej>>

Inne odliczenia

Bardzo popularna jest ulga rehabilitacyjna, z której w opisywanym roku skorzystało ok. 1 mln osób (czyli ok. 4,5 proc. podatników). Do korzystania z niej uprawnione były osoby niepełnosprawne lub ich opiekunowie, jeżeli w danym roku ponieśli wydatki na cele rehabilitacyjne. Jednocześnie przeciętne wynagrodzenie w tej kategorii wynosiło ok. 2 tysięcy złotych, co w przeliczaniu na łączną kwotę odliczeń bardzo zbliża ją do kwoty odliczonej w przypadku ulgi internetowej.

Na trzecim miejscu pojawiają się darowizny, które jednak nie były wyjątkowo popularne w opisywanym roku podatkowym. Skorzystało bowiem z nich ok. 325 tys. osób, przy średniej kwocie rzędu 1 tys. zł.

Kiepskie wyniki

Bardzo kiepskimi wynikami mogą się poszczycić odliczenia wpłat na IKZE. Z rozwiązania tego skorzystało bowiem tylko ok. 18 tys. osób (czyli zaledwie 0,07 proc. podatników). Jednak najgorszy wynik osiągnęła ulga na zakup nowych technologii – skorzystało z niej zaledwie 42 przedsiębiorców.

Jak widać ulgi podatkowe wcale nie są tak popularne. Rządzący powinni zastanowić się czy jest tak dlatego, że wymogi do ich zastosowania są tak wygórowane czy też podatnicy po prostu o nich nie wiedzą. Tak czy inaczej polskim podatnikom przydałaby się szeroka kampania informująca o tego typu odliczeniach – ich zastosowaniu oraz korzyściach z nich wynikających.

Zobacz więcej o uldze na dziecko w 2014 roku>>

Pin It