Wliczanie w koszty jednośladów

Niemal wszystko, co służy rozwojowi i utrzymaniu pozycji firmy, jest wydatkiem i związane jest z działalnością gospodarczą nazywamy kosztem firmowym. Są oczywiści i takie wydatki, które pod tę kategorię podporządkowane zostać nie mogą, choćby koszty poniesione na reprezentację. Co istotne możliwość „wrzucenia w koszty” istnieje tylko dla podatnika rozliczającego się na zasadach ogólnych lub w formie podatku liniowego. Ryczałtowcom wliczanie takie nie przysługuje. Wrzucanie w koszt musi być jednak odpowiednio udokumentowane, szczególnie związek takiej czynności z charakterem prowadzonej przez firmę działalności. Wliczanie w koszty jest opłacalne dla przedsiębiorców, gdyż istotnie wpływa na obniżenie podstawy opodatkowania, a w efekcie na opłatę niższego podatku.

Pośród wydatków, które spokojnie można wliczać w koszty firmowe są wydatki ponoszone przez firmę na transport. Związane są one między innymi z zakupem samochodu, benzyny i opłacaniem ubezpieczenia. Coraz więcej przedsiębiorców zauważa przy tej okazji, że jednoślady również mogą zostać wliczone w takie koszty, często na jeszcze bardziej korzystnych zasadach niż samochód.

W wielu firmach świadczących usługi gastronomiczne, choć także kurierskie podstawowym środkiem transportu jest po prostu rower. Dostarczenie na rowerze jedzenia lub kwiatów do klienta spokojnie można wliczać w koszty firmowe, gdyż jest to jak najbardziej powiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Mało tego, dojazd do siedziby firmy także jest wliczany w koszty! Zakup nowego roweru to odliczenie 100% VAT-u. W przypadku naprawy jednośladów lub ich serwisu, wszelkie poniesione wydatki wliczane są w koszty. Należy jednak zachować ostrożność w przypadku peryferiów i akcesoriów dodatkowych, dokupywanych przy okazji użytkowania roweru. Skarbówka uzna je raczej za wydatki o charakterze osobistym, dlatego zachowajmy umiar i nie wliczajmy ich w koszty.

W przypadku jednośladów, które dobrze sprawdzają się w dużych aglomeracjach miejskich, warto wspomnieć o skuterze. Skuter jest mały i szybki, pozwala uniknąć korków dlatego wiele osób decyduje się na jego zakup. Analogicznie, jak w przypadku roweru – wszelkie serwisy oraz naprawy możemy wliczać w koszty. Podobnie jak w przypadku samochodu wliczymy także paliwo. Jedną wątpliwość, jak powstaje w przypadku skutera, choć również motory jest rozliczenie VAT. Motocykle traktowane są bowiem tak samo jak samochody osobowe, obowiązują je takie same ograniczenia rozliczania VAT-u – maksymalne odliczenie to 60%. Pozostała część VAT-u uznawana jest za koszy podatkowy. Wydatki na paliwo ujmowane są jako kwoty brutto.

Troszeczkę inaczej przepisy traktują motorowery o pojemności skokowej do 50 cm3, osiągające prędkość maksymalną 45/h. W ich przypadku podatnicy mają prawo do odliczenia 100% VAT. Interpretacje te jednak w latach ubiegłych zmieniały się toteż nie należy odnosić się do nich ze zbytnim entuzjazmem i dobrze jest zachować ostrożność.

W przypadku osprzętu dodatkowego przepisy przedstawiają się podobnie, jak w przypadku rowerów. Specjalistyczna odzież czy kask będą jednak potraktowane jako przedmioty osobiste, od których VAT-u raczej nie odliczymy.

Pin It