Wypełnianie PIT-36

Kiedy przychodzi nowy rok, co jest jedną z pierwszych rzeczy, o których myśli młody przedsiębiorca? Można by zażartować, że jest to złożenie deklaracji podatkowej, jednak oczywiście tak nie jest. Wypełnianie PIT-36 można odwlec w czasie, jednak nie można zapominać o tym, że ostatecznym terminem jest 30 kwietnia.

Jak się zabrać za PITa?

Gdy już przeanalizuje się zeszłoroczne finanse, warto jak najszybciej zabrać się za wypełnianie PIT-36. Proces ten powinniśmy zacząć od dokładnego zapoznania się z formularzem. Należy pamiętać, że choć zmiany w druku mogą być minimalne, to złe wypełnienie deklaracji może skutkować w konieczności składania zeznań korygujących – a przecież to nigdy nie bywa przyjemne. Następnie powinniśmy przyjrzeć się, czy w związku z nowym rokiem nie pojawiły się nowe uregulowania, które mogłyby zmienić np. ulgi i odliczenia, do których stosowania byliśmy już przyzwyczajeni. Zaopatrzeni w taki pakiet informacji możemy zabrać się za wypełnianie PIT-36.

Tradycyjnie czy przez Internet?

Wypełnianie PIT-36 może wyglądać różnorodnie. Mamy do wyboru wypełnienie deklaracji tradycyjnie albo na komputerze. Z oczywistych względów dużo wygodniejszym sposobem rozliczenia podatkowego jest ta druga opcja. Dlaczego? Otóż nie musimy przejmować się, że nasze pismo zostanie źle rozczytane lub formularz zgubi się w gąszczu urzędowych pism. Wypełnianie PIT-36 drogą komputerową to gwarancja schludnego zeznania.

Program do PIT?

Aby rozliczyć się przez Internet, najlepiej jest dokonać wszelkich uzupełnień i wyliczeń poprzez specjalną aplikację. Wtedy możemy być pewni, że formularz jest wypełniony poprawnie, ponieważ program sam o to zadba. Jednocześnie należy pamiętać, że jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne, ponieważ opiera się o oficjalną, państwową podatkową infrastrukturę internetową. Jeżeli jeszcze mamy jakieś wątpliwości, to spójrzmy na liczby. Już ponad 2 miliony Polaków rozlicza się przez Internet. Wypełnianie PIT-36 może być proste – wystarczy tylko, że zechcesz.

Pin It