Zawiesiłeś działalność? Zachowaj prawo do odliczenia VAT

Pomimo zawieszenia działalności  gospodarczej możesz nadal odliczać podatek za towary i usługi.

W większości ten temat powinien zainteresować przedsiębiorców prowadzących biznes sezonowy. Jest to dla nich korzystne, ponieważ w czasie zawieszenia działalności gospodarczej, który może trwać od trzydziestu dni do maksymalnie dwóch lat, nie musza oni ponosić kosztów takich jak na przykład wpłacanie comiesięcznych składek ZUS. Dzięki zawieszeniu firmy podatnik nie musi składać deklaracji i rozliczeń podatku VAT za okres, w którym ta działalność jest zawieszona. Jest to więc korzystne dla posiadaczy działalności gospodarczych, ponieważ mogą wówczas zaoszczędzić wiele pieniędzy.

Podatnik jednak ma możliwość zachowania w niektórych sytuacjach prawa do obniżenia kwoty podatku VAT naliczanego o podatek VAT naliczany. Przedsiębiorcy mogą je zachować w przypadku stałych opłat i zakupów, które dokonywane są pomimo zawieszonej działalności. Przykładowymi zakupami i opłatami mogą być:

  • opłaty za telefon
  • czynsz za najem lokalu, w którym działalność ma swoją siedzibę
  • spłaty rat za niezbędne do pracy maszyny lub materiały, zakupione przez zawieszeniem firm
  • spłaty rat leasingowych samochodu firmowego

Podatnik może skorzystać z odliczania VAT-u, tylko w przypadku, jeśli umowa, według której jesteśmy zobowiązani do uiszczania opłat została zawarta zanim działalność została zawieszona. Oznacza to, że jeśli po zawieszeniu działalności podpisana zostanie umowa, z której wynika, że będziemy musieli dokonywać stałych opłat, nawet za niezbędne usługi do prowadzenia firmy, kiedy zostanie ona odwieszona nie mamy wówczas prawa do takiego odliczenia.

 

Pin It